Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi gerçekleşti

 • Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi gerçekleşti

  Hukukçular Derneği olarak paydaşlarından olduğumuz 2. Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi Antalya'da gerçekleşti.

  Mirage Park Resort Otelde gerçekleşen Kongreye derneğimiz adına Genel Başkan Yardımcılarımız Av. Dr. Mustafa Halit Korkusuz ve Av. Mehmet Melih Gülseren ile Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Mehmet Fatih Yaşar, Av. Emine Yıldırım ve Av. Nihal Yıldız katıldı.

  21-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2. Tıp Hukuku Kongresi Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman'ın açış konuşmasıyla başladı.

  Tıp Hukuku Kongresi'nin her geçen yıl biraz daha önem kazanıyor diyen, Karaman, İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak bizler bu alanda özel çalışmalar yürütüyoruz. Yakında ‘Tıp Hukuku' alanında doktora çalışmamız başlayacaktır.' ifadelerini kullandı.

  Yapılacak olan çalışmaların büyük bir bölümünün bilimsel nitelik taşıdığını da ifade eden Karaman, ‘Bu kongre de tebliğler oldukça fazla geldi. Bu durumda bizi ziyadesiyle memnun ediyor.' dedi.

  Karaman'ın yaptığı konuşmanın ardından ise oturumlara geçildi.

  Başkanlığını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz 'un yaptığı oturumda ‘Tıbbi Müdahaleye Rıza Açısından Özel Durumlar' tartışıldı.

  Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğreti Üyesi Prof. Dr. Pervin Somer'in Tıbbı vasiyet konusunda yaptığı sunumdan sonra, Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hayrunnisa Özdemir Tıbbı Müdahaleye Küçüğün Rızası hakkında tebliğ sundu.

  Bir sonraki oturumda ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Halit Korkusuz Sorumluluk Hukuku Kapsamında Hekimin Hukuksal Sorunluluğu konulu tebliğini sundu.

  Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nihal Yıldız ise Malpraktis Davalarında Maddi ve Manevi Tazminat konusunda tebliğini sundu.

  Kongre'nin ikinci gününde ise Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. Emine Yılıdırım TIP Hukukunda Genel İşlem Şartlari ve Haksız Şartlar konulu tebliğini katılımcılara sundu.

  Hukukçular Derneği'nin de katkılarıyla düzenlenen ‘Tıp Hukuku Kongresi' 3 gün boyunca çeşitli oturumlarla devam etti. Katılımcılara katılım sertifikası verilen Kongre her yıl düzenli olarak yapılıyor.