Home Basın Açıklamaları Mavi Marmara Davasına ilişkin Basın Açıklaması

Mavi Marmara Davasına ilişkin Basın Açıklaması

written by ilker 9 Aralık 2016

Hukukçular Derneği olarak bu davanın insanlık onurunun korunması anlamında çok önemli bir dava olduğunun idrakindeyiz. Başından beri müdahili ve takipçisi olduğumuz bu dava insanlığın davasıdır.

Masum ve mazlum insanlara insani yardım götürmekten başka bir amacı olmayan, insanlık vicdanının sesi olarak, bir grup insan Mavi Marmara adlı gemide, tüm evrense hukuk ilkeleri ayaklar altına alınmak suretiyle katledilmiş ve kötü muameleye maruz kalmışlardı. Bu barbarlığı yapan kişilerin adalet önünde hesap vermesi kaçınılmazdı. Nitekim bu meyanda dünyanın birçok ülkesinde bu haydutlara karşı davalar açıldı. Bu davalardan biri de Türkiye’de açılmıştı. Ancak mahkeme son gelişmeler doğrultusunda hukuki olmayan bir tavır sergileme eğilimine girmiştir. Son duruşma hakimlerin davayı düşürme; müdahil avukatların da davayı düşürmeme noktasında çetin bir mücadelesi ile geçmiştir. Nihayetinde 12 saati aşkın bir süre süren duruşma 9 Aralık 2016 tarihine ertelenmiştir.

Bu olayda, savunmasız ve silahsız 10 kişi tam donanımlı ordu mensupları tarafından yakın mesafeden ve taammüden katledilmiştir. İnsanlar işkence ve kötü muameleye tabi tutulmuştur. İnsanlar kasten ve taammüden yaralanmıştır. İnsanlar kaçırılmış ve alıkonulmuştur. Kadınlara ve erkeklere tacizde bulunulmuştur. Hülasa insanlık onuruna karşı suç işlenmiştir.

Hukukçular Derneği olarak bu davanın insanlık onurunun korunması anlamında çok önemli bir dava olduğunun idrakindeyiz. Başından beri müdahili ve takipçisi olduğumuz bu dava insanlığın davasıdır. Burada yargılananlar insanlığa karşı suç işlemişlerdir ve cezalandırılmaları gerekmektedir. Siyasi mülahazalar bu davanın kapsamı dışındadır. Bu saiklerle karar vermek hukuku ayaklar altına almak olacaktır. Bu hukuk tanımaz kişilerin aklanması anlamına gelecektir. Bu insanlık gemisinde hayatını kaybedenlerin eli yakamızdan düşmeyecektir.

Bu nedenle mezkur davanın hukuka uygun ve adil bir şekilde sonuçlanması için davanın tüm paydaşlarının desteğini beklemekteyiz.

İnsanlığın bir kalesi daha düşmesin istiyoruz.
Hukuk ve adalet galebe çalsın istiyoruz.
Hukuk tanımazlar cesaretlenmesin istiyoruz.

HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Mavi Marmara Davası; Anlaşmaya ilişkin kanuna istinaden 4. Madde kapsamında Muaf tutulma ibaresi kovuşturmaya engel olup Düşürülmesine Yakalama kararının kaldırılmasına karar verildi

You may also like

Leave a Comment