HUKUKÇULAR DERNEĞİ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN “HUKUK OKULU 6” 9-11 MART TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 • HUKUKÇULAR DERNEĞİ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN “HUKUK OKULU 6” 9-11 MART TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Her sene farklı konu ve konuklarla gerçekleştirilen Hukuk Okulu, çeşitli şehir ve üniversitelerden gelen hukuk öğrencilerinden yoğun ilgi gördü. 6. defa düzenlenen Hukuk Okulu bu sene Doğuş Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, Ülker ve Albaraka Türk'ün sponsorluğunda 9-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.

  Üst başlıkların Ceza Hukuku, Ticaret Hukuku ve Bilişim Hukuku olarak belirlendiği program, gerçekleştirilen 8 oturumun ardından tamamlandı. Savcı, akademisyen ve avukatların konuk edildiği programda farklı konular geniş bir öğrenci kitlesinin katılımı ile masaya yatırıldı.

  Programın ilk gününde Ceza Hukuku alanında birbirinden kıymetli hukukçuların yaptıkları sunumlar çerçevesinde, İfade ve Sorgulama Tekniklerine ilişkin hususlar tartışıldı. Türk Ceza Hukuku'nda müdafinin yeri ve önemi, soruşturma usul ve kuralları gibi spesifik konulara değinildi. Gerçekleştirilen ikinci oturumda ise suçların aydınlatılmasına ilişkin hususlar hukuk ve adli tıp perspektifleriyle ele alındı.

  İkinci gün, Ticaret Hukuku'ndaki güncel gelişmeler moda hukuku, havacılık hukuku ve sigorta tahkim hukuku alt başlıklarında alanın uzmanlarıyla birlikte tartışıldı. Markalaşma, markaya tecavüz, markanın korunmasında izlenecek hukuki yollar ve patent, tescil gibi önemli kurum ve kavramlar irdelendi.

  Havacılık hukuku oturumunda ise, Türk Hava Yolları öncülüğünde Türkiye'nin büyük bir atılım gerçekleştirdiği havacılık sektörünün; dünü, bugünü ve yarını hakkında yapılan sunumun akabinde havacılık hukuku kapsamında uçak kaçırma suçu ele alındı.

  Programın üçüncü gününün üst başlığı ise Bilişim Hukuku oldu.  Elektronik cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte bireylerin özel hayatından devletlerin ulusal güvenliklerine kadar geniş bir alanı etkileyen bilişim hukukunda ise kişisel verilerin nasıl korunacağı ve bu husustaki hukuki düzenlemeler masaya yatırıldı. Ayrıca, son yılların önemli gelişmelerinden biri olan sanal para ve blockchain sistemleri de Hukuk Okulu 6'da ele alınan bir diğer konu oldu. Sanal paranın sermaye olarak kullanılabilmesinden hukuki niteliğine kadar birçok noktanın tartışıldığı oturuma katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

  Ülke ve dünya gündemini meşgul eden pek çok konunun işlendiği programın ardından katılımcı öğrencilerin memnuniyetlerini dile getirdikleri ifade edildi.

  Program hakkında açıklamalarda bulunan Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı ve Gençlik Komisyonu Başkanı Av. Melih Gülseren, “Hukuk Okulu, geleneksel hale gelmiş marka bir etkinlik. Dernek olarak gerçekleştirdiğimiz Hukuk Okulu programlarında toplamda 6.000'i aşkın öğrenci ağırladık ve belli oranda katılım gösteren öğrencilere katılım belgelerini takdim ettik.

  Program içeriğini her sene güncelliyoruz. Oturum başlıklarımızı, öğrencilerin ilgi alanlarını da göz önünde bulundurarak güncel konulardan seçiyoruz. Bu yıl; İfade Alma ve Sorgu Teknikleri, Kriminoloji ve Adli Tıp, Havacılık Hukuku, Moda Hukuku, Sigorta Tahkim Yargılaması, Moda Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması, Sanal Para Hukuku ve Mobil Bilişim Hukuku konularını ele aldık.

  Asıl amacımız, katılımcı öğrencilerine üniversite eğitimlerinin yanında adeta ikinci bir okul ile desteklemek ve günceli takip etmelerine olanak sağlamak. Bu sayede, genç hukukçuların mezuniyet sonrasına daha iyi hazırlanacaklarını ümit ediyoruz. Ayrıca belirtmek isterim ki, programımızın koordinatörlüğünü de yine genç kardeşlerimiz üstlenmektedir. Programımızın gençler tarafından organize ediliyor olmasının güncel konuların takip edilebilmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum.

  Bu yıl, Hukuk Okulu için 2.000'den fazla başvuru aldık. Yalnızca İstanbul ve çevre illerden değil, ülkenin farklı yerlerinden katılan pek çok öğrenci vardı. Başvuranlar arasından 1.000'i aşkın öğrenci ise katılım belgesi almaya hak kazandı. Gösterilen ilginin bizi oldukça mutlu ettiğini söylemeliyim. İnanıyorum ki, Hukuk Okulu 7 ile çıtayı çok daha yükseklere taşıyacağız.” dedi.