Genel Başkanımız Av. Cavit Tatlı Bey'in Ekim ayı değerlendirmesi

 • Bizler için her anlamda oldukça zor geçen Ekim ayını geride bırakmış bulunuyoruz. Bu ay içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızdan bahsetmeden evvel geçtiğimiz günlerde, Van'ın Başkale ilçesinde meydana gelen hain terör saldırısı nedeniyle şehit olan askerlerimize, ahirete intikal eden Eminönü Belediyesi Eski Başkanımız, kıymetli büyüğümüz Lütfi Kibiroğlu Beyefendiye ve ofisinde gerçekleşen menfur saldırı neticesinde hakkın rahmetine kavuşan meslektaşımız Kocaeli Barosu avukatlarından Mehmet Samim Geredeli'ye Allah'tan rahmet, ailelerine ve tüm yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim. Makamında uğradığı saldırıda yaralanan Korkuteli Cumhuriyet Savcısı Kadir Küçüköner'e de Rabbimden şifa diliyorum.

  Senenin sonuna doğru yaklaşırken çalışmalarımız da ivme kazanarak, oldukça yoğun bir şekilde devam ediyor. Özellikle, İstanbul Adliyesi'nde, sayısı 600'ü aşan meslektaşımız ve çok kıymetli hocalarımız ile gerçekleştirdiğimiz "İş Yargılamasında Arabuluculuk" ve "Arabuluculuğun Gelecekteki Yeri" konulu konferansımız sonrasında oldukça olumlu dönüşler aldık. Meslektaşlarımızdan gelen, bu nevi mesleki çalışmaların arttırılması yönündeki talepler neticesinde ise bu programın bir ikincisini, 4 Kasım Günü, saat 10:30 da Denizli Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirecek şekilde düzenledik. Ümit ediyoruz ki bu program yeni gelen tasarı ile birlikte oldukça faal hale gelecek olan Arabuluculuk Kurumu hakkında meslektaşlarımızın bilgi edinebileceği ve faydalanabileceği bir program olacaktır.

  Ekim ayı içerisinde gezi organizasyonlarımıza bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye'nin dört bir yanından gelen meslektaşlarımız ve aileleriyle birlikte İspanya'nın Endülüs Bölgesi'ne bir gezi düzenledik. Başta Malaga ve Sevilla olmak üzere Endülüs Bölgesini gezen üyelerimiz, İspanya Granada (Gırnata) Barosuna da bir ziyaret düzenleyerek, baro yönetiminden meslektaşlarımızla avukatlık mesleğinin icrası üzerine bir sohbet gerçekleştirdiler. Kültürel ve sosyal faaliyetlerimizi de üyelerimizin istekleri doğrultusunda sürdürmeye çalışacağız. 

  Şanlıurfa İl Temsilciliğimiz, Şanlıurfa Barosu ile birlikte ‘Omdubsmanlık (Kamu Denetçiliği) konulu konferans gerçekleştirdi. Bu dönem bir temsilciliğimizin gerçekleştirdiği ilk program olması açısından bizim için önemli bir programdı. İnşallah diğer temsilciliklerimizde önümüzdeki süreçte bu tür programlar düzenleyecekler. Hedefimiz derneğimizin tüm birimleri ile hukuka katkı sunmak. Bu anlamda temsilciliklerimizin organizasyonlarını da sizlerle buradan paylaşmak bizler için ayrı bir mutluluk kaynağı.  

  Yeryüzü Adalet ve İnsan Hakları Derneği (YAİDER) ile bir işbirliği protokolü imzalayarak “İnsan Hakları” bağlamında yapacağımız çalışmalarda birlikte hareket etme kararı aldık. İlkelerde anlaştığımız tüm kurumlar ve kuruluşlarla bu tür birliktelikleri başlatmaya ve bu birliktelikleri çalışmalara dönüştürmeyi önemsiyoruz.

  Ekim ayı içerisinde İstanbul'da 26. İlçe temsilciliğimizi de atamış bulunmaktayız. Atamalar tamamlandıktan sonra her ilçe de çalışmalarımızı artıracak ve ilçe çalışmalarımızı da sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşayacağız inşallah.

  Ayrı bir paragraf ise Gençlik Komisyonumuza, geleceğin hukukçuları olan kardeşlerimiz birçok program düzenliyor. Önce kendi aralarında kardeşlik hukukunu tesis ediyor. Sonra ise çalışmaları ile hukuk camiasına katılacaklar. Bu sürecin bir parçası olmak, onlarla beraber olmak, bizleri ziyadesi ile mutlu ettiği gibi umutlandırıyor da.  Kendi gençliğimizi gördüğümüz genç hukukçular, bayrağı çok kısa bir süre sonra alacaklarının ve daha ileri taşıyacaklarının güçlü sinyallerini veriyor.

  Bir aya daha başlarken Ekim ayında bizden geride kalanlar bunlar.

  Selam ve dua ile…

  Av. Cavit Tatlı

  Hukukçular Derneği Genel Başkanı