Geleneksel İftar programımız gerçekleşti

 • Geleneksel İftar programımız gerçekleşti

  Hukukçular Derneği'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar programının bu yıl 47.'si Haliç Kongre Merkezi'nde Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ'ın katılımıyla gerçekleşti.

  Yaklaşık 1500 avukatın katıldığı iftar programına ilgi oldukça yoğundu. Okunan Kuran'ı Kerim tilaveti ve Ezan'ın ardından oruçlar açıldı.
   
  Sonrasında Programda açış konuşmalarını yapan Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı, Hukuk ve Adaletin öneminden bahsederken, avukatların yaşamış oldukları problemlere de değindi.

  'Yeşil Pasaportumuzu istiyoruz'

  Avukatların yaşadığı sıkıntılara çözüm üretilmesini isteyen Genel Başkan Tatlı, 'Avukatlar olarak yeşil pasaportlarımızı istiyoruz ve bu konuda Sayın Bakanımız Bekir Bozdağ'dan bir çözüm bekliyoruz.'dedi. Tatlı'nın bu talebi salondaki avukatlardan güçlü alkış aldı.

  Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı'nın ardından kürsüye çıkan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da FETÖ soruşturmaları ve mahkemeleri hakkında bilgiler verdi. 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanların milletten olduğu gibi yargıdan da hak ettikleri cevabı alacağını belirten Bozdağ, soruşturmalar esnasında ortaya çıkan bazı haberlerin asılsız olduğunu belirtti. Türk yargısının kimseye bir ayrıcalık tanımadığının altını çizen Bozdağ şöyle konuştu:

  “Türkiye bir hukuk devletidir. Yargılamaları da hukuk devletinin ön gördüğü kurallar içerisinde olmalıdır, oluyor ve olmaya da devam edecektir. Normal rutin uygulamalar bugün farklı farklı değerlendiriliyor. Şuradan ifade ediyorum; Uygulamalar, Türkiye'nin hukuk devleti olmasının somut göstergeleri olan uygulamalardır. Kimseye bir imtiyaz yapılmamaktadır, kimseye bir ayrıcalık yapılmamaktadır. İmtiyaz yapılması, ayrımcılık gösterilmesi söz konusu asla değildir. Hele hele darbecilere, teröristlere, terör örgütlerine karşı Türk yargısının farklı davrandığını, imtiyaz tanıdığını birisinin düşünmesi, söylemesi Türk yargısına yapılacak en büyük hakarettir.”
   
  Bakandan Avukatlara müjde
   
  Adalet Bakanı Bozdağ konuşmasının son bölümünde ise meslektaşlarına müjdeli haberler verdi. Hukukçular Derneği'nin Genel Başkanı Cavit Tatlı'nın avukatlara 'Yeşil Pasaport' talebine yanıt veren Bozdağ, 'Eylül veya Ekim ayında yapacağımız avukatlar kanununda ki değişiklikte bu konuyu da ele alacağız.'dedi.
   
  Sınav sisteminde yapılacak olan değişiklik hakkında da bilgi veren Bozdağ, “Hem hakim ve savcılığa geçişte hem de avukatlığa geçişte bir uygulama birliğini sağlayan adım atmayı düşünüyoruz. Hakimlik, savcılık ve avukatlık için ayrı ayrı sınav yapmayacağız. Hakim, savcı, avukat herkes aynı sınava girecek” diye konuştu.
   
  İftar Programı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yaptığı konuşmanın ardından son buldu.