Home Basın Açıklamaları Basın Açıklaması – 15.02.2017

Basın Açıklaması – 15.02.2017

written by ilker 15 Şubat 2017

Kendi ifadesine atıfla, depresyonda olan bir hastanın, sırf başörtü taktığı için bir kız çocuğuna fiili saldırıda bulunması, hakaret ve tehdit etmesi olayını maalesef üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Toplumun değerlerini yok sayan,aşağılayan; kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştiren, düşmanlaştıran; dünyada üzerinde düşünülmeye değer tek düşünce olarak kendi düşüncesini gören hastalıklı anlayışın bir tezahürü de dün İstanbul’da kendini göstermiştir. Kendi ifadesine atıfla, depresyonda olan bir hastanın, sırf başörtü taktığı için bir kız çocuğuna fiili saldırıda bulunması, hakaret ve tehdit etmesi olayını maalesef üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Kendi düşünce ve yaşam tarzlarına, haklı olarak, müdahale edilmemesini isteyen herkesin evvela başkalarının özgürlüklerini teminat altına almaları gerekmektedir. Dünyanın varoluşundan beri farklı insanlar ve farklı düşünceler var olagelmiştir. Bundan böyle de böyle olacağını söylemek bile yersizdir.

Bu durumda insanların bir arada, insanlık ortak değerleri çerçevesinde yaşayabilmesi için evvela zihinlerde bu gerçeğin kabul edilmiş olması gereklidir.

Bizce her düşünce ve yaşam tarzına, benimsenmese de, saygı duyulmalıdır. İnsanlık tecrübesi ve bu tecrübelerden neşet etmiş hukuk kuralları bunu zorunlu kılmaktadır.

Bu bağlamda bu tarz saldırıların ancak hastalıklı bir ruh yapısından kaynaklanabileceği muhakkaktır.

Bu tip saldırıların, toplumun birlikte yaşama arzu ve düşüncesine yapılan provokatif bir saldırı olduğu gerçeği de ortadadır.

Elbette bu saldırının hesabı hukuk nezdinde sorulacaktır. Hukukçular Derneği olarak olayda mağdur çocuğun yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Bu ülkede bir daha asla kimse bir başkasının düşüncesine ve yaşam tarzına saldırmayı aklından bile geçirmemelidir. Hiçbir neden bu sebeple bir saldırıyı, hakareti meşrulaştıramaz.

Bu vesileyle saldırıya uğrayan çocuğa, ailesine ve mensubu olduğu düşünce sahiplerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bunun bu ülkedeki son saldırı olmasını temenni ediyoruz.

Farklı renklerin bir arada yaşadığı bir çiçek bahçesinde yaşama umudumuzu yineliyoruz.

Saygılarımızla…

HUKUKCULAR DERNEGI

You may also like

Leave a Comment