Adli Yıl Açılış Programı'na Yargı camiasından yoğun ilgi

 • Adli Yıl Açılış Programı'na Yargı camiasından yoğun ilgi

  2017 - 2018 Adli Yıl açılış programı İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  Hukukçular Derneği tarafından organize edilen ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün katıldığı Adli Yıl Açılış Programı, İstanbul'da Haliç Kongre Merkezinde (Kuleli Teras Salonu) gerçekleştirildi. Avukat, hâkim ve savcıların katıldığı programda Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı, Dernek Onursal Başkanı Necati Ceylan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül birer konuşma yaptı.

  Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı konuşmasında Türkiye'de hukuk alanında yaşanan sıkıntılardan bahsederek avukatların karşılaştıkları meslekî sorunlara dikkat çekti. Bakan Gül'den, avukatlara yönelik yeşil pasaport uygulaması getirilmesini talep eden Başkan Tatlı, bu konuda bakandan yardım sözü istedi.

  Programda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise Tatlı'nın avukatlar için yeşil pasaport talebiyle ilgili olarak çalışma yapılacağını belirterek, kendisinin de avukatlık mesleğinden gelen biri olduğunu ve bu soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını ifade etti. "Avukatların özlük ve sosyal haklarıyla ilgili neler yapılabileceğini elbette çalışacağız. Pasaport konusunu da elbette bir meslektaşınız olarak ele alacağımızı özellikle ifade temek isterim. Genel, somut ve açıkça suç oluşturmadığı açık olan konularla ilgili soruşturma açılmadan savcılık karar verebilecek. Bu da vatandaşlarımızın şüpheli sıfatı kazanmasını önleyecek, hem adliyeyi meşgul etmemek hem de insan haysiyet ve onurunu korumak adına çok önemli bir reformdur, bu reformun da hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

  Bakan ayrıca gündemdeki konulara da değindi. Türkiye'de adaletin E-5'te aranmayacağına vurgu yapan Adalet Bakanı; “Devletin dini adalet, temeli adalettir. Bu adalet ilkesini elbette hepimiz çok diri bir şekilde, canlı bir şekilde tutacağız. Elbette adalet anlayışıyla ilgili, adaleti, sokakta, E-5'lerde değil ayık kafayla adliyelerde, mahkeme önlerinde hukuk devleti niteliği içinde aramak adalete en azından verilecek bir borcun ifasıdır” dedi. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra toplam 3 bin 920 FETÖ mensubu hâkim ve savcının ihraç edildiğini kaydeden Adalet Bakanı, FETÖ'cülerin artık bağımsız yargı önüne çıkarak hesap verdiğini söyledi. 

  Konuşmaların ardından program sona erdi.